K&N's replacement High-Flow Air Filters are designed to increase horsepower while providing exceptional engine protection, and are covered by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Oval |
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Alternate Part Number | E-2653 |
| ASIN | B000E7BTYU |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Length | 5.625 in (143 mm) |
| Base Outside Width | 3.375 in (86 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.13 oz (63 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm), 0.000 in. (0mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 13.313 in (338 mm) |
| Height (in.) | 13.313 in. (338 mm) |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 13.313 in. (338mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.500 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | OEM |
| Outside Width | 3.375 in (86 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 4.5 in (114 mm), 4.500 in. (114mm) |
| Product Box Length | 20.13 in (511 mm), 20.130 in. (511mm) |
| Product Box Width | 7.5 in (191 mm), 7.500 in. (191mm) |
| Product Style | Unique Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval Tapered |
| Standard Pack | 1 |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Length | 4.625 in (117 mm) |
| Top Outside Width | 3.125 in (79 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Width | 3.125 in. |
| Width (in.) | 3.125 |
| GTIN | 00024844079817 |