Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Hundreds of sizes and shapes for most applications
- High air flow with excellent filtration
- Clamp-on washable and reusable air filter
- Malleable flanges
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | E-3051 |
| ASIN | B01NCJMQP8 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 3 |
| Diameter Outside (in.) | 6 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.71 oz (21 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 7.75 in (197 mm) |
| Height (in.) | 7.75 in. (197 mm) |
| Inside Diameter | 3.000 in. |
| Item Height | 7.750 in. (197mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Outside Width | 6 in (152 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm), 7.130 in. (181mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm), 6.380 in. (162mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm), 6.380 in. (162mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Standard Pack | 6 |
| Top Outside Diameter | 2.375 in (60 mm), 2.375 in. (60mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Width | 6.000 in. |
| Width (in.) | 6 |
| GTIN | 30024844363122 |