K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance.
The K&N E-3226 fits some Screaming Eagle intakes with "Super E" and "Super G" teardrop housings. This filter is washable, and reusable.
The K&N E-3226 fits some Screaming Eagle intakes with "Super E" and "Super G" teardrop housings. This filter is washable, and reusable.
- Designed to increase horsepower
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-3226 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.45 oz (13 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 4.625 in (117 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1oz Sealing Grease |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.56 in (167 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Top Material | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 10024844003758 |