Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- Designed to increase horsepower and acceleration
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Alternate Part Number | E-4967 |
| ASIN | B007ISGPOW |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.625 in (92 mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm) |
| Product Box Width | 5.1 in (130 mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00024844283832 |