K&N Replacement Air Filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. K&N air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2016-2017 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DX Diesel |
| 2016-2019 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DX EPS Diesel |
| 2021-2022 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DX EPS Diesel |
| 2016-2017 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DX EPS LE Diesel |
| 2016-2022 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DXT Diesel |
| 2016-2022 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DXT EPS Diesel |
| 2021-2024 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DXT EPS Diesel FE |
| 2016-2017 | Kawasaki KAF1000 Mule PRO-DXT EPS LE Diesel |
| 2001-2008 | Kawasaki KAF620 Mule 3000 |
| 2001-2008 | Kawasaki KAF620 Mule 3010 4x4 |
| 2005-2008 | Kawasaki KAF620 Mule 3010 Trans 4x4 |
| 2001-2003 | Kawasaki KAF620 Mule 3020 |
| 2009-2010 | Kawasaki KAF620 Mule 4000 |
| 2012-2023 | Kawasaki KAF620 Mule 4000 |
| 2025 | Kawasaki KAF620 Mule 4000 |
| 2018-2021 | Kawasaki KAF620 Mule 4000 Trans |
| 2009-2025 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 4x4 |
| 2021-2025 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 4x4 FE |
| 2016-2018 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 4x4 SE |
| 2009-2024 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 |
| 2017-2023 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 Camo |
| 2021-2024 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 FE |
| 2016-2018 | Kawasaki KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 SE |
| 2016-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FX |
| 2016-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FX EPS |
| 2016-2017 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FX EPS Camo |
| 2016-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FX EPS LE |
| 2017 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FX Ranch Edition |
| 2018-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXR |
| 2015-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT |
| 2015-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT EPS |
| 2015-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT EPS Camo |
| 2015-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT EPS LE |
| 2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT EPS Ranch Edition Platinum |
| 2016-2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT Ranch Edition |
| 2022 | Kawasaki KAF820 Mule PRO-FXT Ranch Edition Platinum |
| 2000-2002 | Kawasaki KAF950 Mule 2510 Diesel |
| 2003-2008 | Kawasaki KAF950 Mule 3010 Diesel 4x4 |
| 2007-2008 | Kawasaki KAF950 Mule 3010 Trans 4x4 Diesel |
| 2009-2013 | Kawasaki KAF950 Mule 4010 Diesel 4x4 |
| 2009-2013 | Kawasaki KAF950 Mule 4010 Trans 4x4 Diesel |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | KA-6201 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.76 oz (22 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 7.188 in (183 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 1.813 in (46 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1oz Sealing Grease |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 9.06 in (230 mm) |
| Product Box Length | 5.56 in (141 mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 10024844196061 |