K&N Wrench-Off oil filters are engineered to help ensure high flow rates and exceptional protection from contaminants. Each powersports filter comes with a 17mm hex nut welded to the top of the canister, allowing for easy removal.
K&N premium oil filters for powersports vehicles utilize an innovative, highly efficient synthetic-blend filtration media designed to be compatible with synthetic, petroleum-based, and blended oils, including the high concentrations of synthetic racing oils. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a 17mm welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Engineered to support exceptionally high flow rates while providing outstanding protection from harmful engine contaminants, each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
K&N premium oil filters for powersports vehicles utilize an innovative, highly efficient synthetic-blend filtration media designed to be compatible with synthetic, petroleum-based, and blended oils, including the high concentrations of synthetic racing oils. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a 17mm welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Engineered to support exceptionally high flow rates while providing outstanding protection from harmful engine contaminants, each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded 17mm hex nut
- Pre-drilled nut for safety wire attachment
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2023-2024 | Arctic Cat Wildcat XX Black Hills Edition |
| 2015-2022 | Indian Scout |
| 2020 | Indian Scout 100th Anniversary |
| 2018-2024 | Indian Scout Bobber |
| 2020-2024 | Indian Scout Bobber Sixty |
| 2020-2024 | Indian Scout Bobber Twenty |
| 2022-2024 | Indian Scout Rogue |
| 2022-2024 | Indian Scout Rogue Sixty |
| 2017-2024 | Indian Scout Sixty |
| 2012 | Polaris Ranger RZR XP 4 900 |
| 2012 | Polaris Ranger RZR XP 4 900 EPS LE |
| 2011-2013 | Polaris Ranger RZR XP 900 |
| 2011-2012 | Polaris Ranger RZR XP 900 LE |
| 2020-2021 | Polaris RZR PRO XP |
| 2020-2021 | Polaris RZR PRO XP 4 |
| 2024 | Polaris RZR PRO XP 4 Premium |
| 2024 | Polaris RZR PRO XP 4 Sport |
| 2024 | Polaris RZR PRO XP 4 Ultimate |
| 2024 | Polaris RZR PRO XP Premium |
| 2024 | Polaris RZR PRO XP Sport |
| 2024 | Polaris RZR Turbo R 4 Sport |
| 2024 | Polaris RZR Turbo R 4 Ultimate |
| 2024 | Polaris RZR Turbo R Premium |
| 2024 | Polaris RZR Turbo R Sport |
| 2024 | Polaris RZR Turbo R Ultimate |
| 2021 | Polaris RZR Turbo S |
| 2021 | Polaris RZR Turbo S Lifted Lime LE |
| 2021 | Polaris RZR Turbo S Velocity |
| 2021 | Polaris RZR Turbo S4 |
| 2021 | Polaris RZR Turbo S4 Lifted Lime LE |
| 2021 | Polaris RZR Turbo S4 Velocity |
| 2019-2021 | Polaris RZR XP 4 Turbo |
| 2019 | Polaris RZR XP 4 Turbo EPS |
| 2019 | Polaris RZR XP 4 Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP 4 Turbo EPS LE |
| 2019-2021 | Polaris RZR XP 4 Turbo S |
| 2020-2021 | Polaris RZR XP 4 Turbo S Velocity |
| 2020-2021 | Polaris RZR XP Turbo |
| 2019-2020 | Polaris RZR XP Turbo EPS |
| 2019 | Polaris RZR XP Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP Turbo EPS LE |
| 2019-2021 | Polaris RZR XP Turbo S |
| 2020 | Polaris RZR XP Turbo S Velocity |
| 2016-2018 | Polaris Scrambler 1000 XP |
| 2014-2015 | Polaris Scrambler 1000 XP EPS |
| 2020-2021 | Polaris Scrambler 1000 XP S |
| 2012 | Polaris Scrambler 500 4x4 |
| 2016-2021 | Polaris Scrambler 850 |
| 2016-2021 | Polaris Sportsman 1000 Touring XP |
| 2016 | Polaris Sportsman 1000 Touring XP Limited |
| 2016-2021 | Polaris Sportsman 1000 XP |
| 2016-2021 | Polaris Sportsman 1000 XP High Lifter Edition |
| 2016-2021 | Polaris Sportsman 1000 XP Hunter Edition |
| 2020 | Polaris Sportsman 1000 XP Premium |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | KN-199 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TH |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.21 in (82 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.688 in (68 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 50 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M20 X 1.5 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844395501 |