K&N Performance Fuel Filters are built for high flow rates and capacity while they provide outstanding filtration. They have a high strength carbon steel housing and a high performance rolled seam that exceeds OEM pressure requirements.
K&N Performance Fuel Filters are built for high flow rates and capacity while they provide outstanding filtration. They have a high strength carbon steel housing and a high performance rolled seam that exceeds OEM pressure requirements. Their high performance cellulose glass media traps contaminants such as rust, dirt, scale and other foreign materials.
K&N Performance Fuel Filters are built for high flow rates and capacity while they provide outstanding filtration. They have a high strength carbon steel housing and a high performance rolled seam that exceeds OEM pressure requirements. Their high performance cellulose glass media traps contaminants such as rust, dirt, scale and other foreign materials.
- Superior Construction
- Low Restriction
- Large Capacity
- Outstanding Filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1992-1994 | Buick Century |
| 1992-1993 | Buick LeSabre |
| 1991-1993 | Buick Park Avenue |
| 1993 | Buick Riviera |
| 1992-1996 | Buick Roadmaster |
| 1993 | Cadillac 60 Special |
| 1993 | Cadillac Allante |
| 1992 | Cadillac Brougham |
| 1991-1996 | Cadillac DeVille |
| 1993-1996 | Cadillac Eldorado |
| 1991-1992 | Cadillac Fleetwood |
| 1993-1996 | Cadillac Seville |
| 1992 | Chevrolet Beretta |
| 2002 | Chevrolet C1500 |
| 1991-1996 | Chevrolet Caprice |
| 2004-2005 | Chevrolet Colorado |
| 1992 | Chevrolet Corsica |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 2001 | Chevrolet G30 |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1992-1996 | Chevrolet Lumina APV |
| 2003-2005 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2004-2005 | GMC Canyon |
| 1996 | GMC P3500 |
| 1996-2002 | GMC Savana 1500 |
| 1996-2002 | GMC Savana 2500 |
| 1996-1997 | GMC Savana 3500 |
| 2000-2002 | GMC Savana 3500 |
| 1992-1993 | Oldsmobile 88 |
| 1991-1993 | Oldsmobile 98 |
| 1992 | Oldsmobile Custom Cruiser |
| 1992-1994 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1992 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1992-1996 | Oldsmobile Silhouette |
| 1992-1993 | Pontiac Bonneville |
| 1992-1996 | Pontiac Trans Sport |
| 2001-2002 | Saturn L100 |
| 2001-2003 | Saturn L200 |
| 2001-2005 | Saturn L300 |
| 2000 | Saturn LS |
| 2000 | Saturn LS1 |
| 2000 | Saturn LS2 |
| 2000 | Saturn LW1 |
| 2000 | Saturn LW2 |
| 2001-2003 | Saturn LW200 |
| 2001-2003 | Saturn LW300 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | PF-2400 |
| ASIN | B00OXZF2QU |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cellulose Media |
| Fitting Type | Not Applicable |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Type | Single |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet/Single Outlet |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Length | 6.563 in (167 mm) |
| Length (in.) | 6.563 in. (167 mm) |
| Length (mm) | 6.563 in. (167 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Cellulose Media |
| Micron Efficiency Rating | 28.5 @ 98.6 |
| NAFTA Preference Criterion Code | C |
| Outlet Type | Single |
| Outside Diameter | 2.125 in (54 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Fuel Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 7.4 in (188 mm), 7.400 in. (188mm) |
| Product Box Length | 3.3 in (84 mm), 3.300 in. (84mm) |
| Product Box Width | 3.2 in (81 mm), 3.200 in. (81 mm) |
| Product Style | Fuel Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 12 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844351712 |