This K&N custom air cleaner was designed to fit Harley-Davidson motorcycles. This K&N air cleaner is not street legal nor recommended by Harley-Davidson Motor Co., Inc. .
K&N custom air cleaners are designed for use on older Harley-Davidson motorcycles. With proper carburetor calibration, these custom air cleaners can increase horsepower on your bike. Each custom air cleaner comes with a K&N high-flow air filter. These air cleaners are perfect for many applications, such as racing or off-roading. This custom air cleaner has a 2.625 in (67 mm) inlet and comes with one gasket. The back-plate is pre-drilled. Included is a dome-shaped chrome cover.
K&N custom air cleaners are designed for use on older Harley-Davidson motorcycles. With proper carburetor calibration, these custom air cleaners can increase horsepower on your bike. Each custom air cleaner comes with a K&N high-flow air filter. These air cleaners are perfect for many applications, such as racing or off-roading. This custom air cleaner has a 2.625 in (67 mm) inlet and comes with one gasket. The back-plate is pre-drilled. Included is a dome-shaped chrome cover.
- High air flow with excellent filtration
- Washable and reusable air filter
- Designed to add power
- Excellent engine protection
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 2 in (51 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Not Flanged |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | RK-320B |
| ASIN | B000FGI6FU |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Color/Finish | Not Applicable |
| Clamp Material | No Clamps Required |
| Clamp Style | No Clamps Required |
| Clamps Included | No Clamps Included |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Couplers Included | None |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.625 in (67 mm) |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 2.625 in (67 mm) |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 5.5 in (140 mm) |
| Overall Height | 6 in (152 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.56 in (167 mm) |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Replacement Filter | E-3200 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Round |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 10024844009361 |