Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- 6 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Universal Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready for use - they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- UNIVERSAL FITMENT: Designed for use on a variety of applications
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- NO-HASSLE WARRANTY: 1-Year Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Alternate Part Number | RU-5297 |
| Base Outside Length | 11.5 in (292 mm) |
| Base Outside Width | 7 in (178 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Re-Oiling Amount | 4.35 oz (129 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Offset | 5.5 in (140 mm) |
| Flange Type | Offset |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6 in (152 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Oval Tapered Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Top Material | None |
| Top Outside Length | 9 in (229 mm) |
| Top Outside Width | 4.5 in (114 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 2.9 lb (1.3 kg) |
| GTIN | 00024844400246 |