K&N XStream Top Universal Air Filters take performance to the next level with the addition of a filter within the filter's top adding more filter area for higher air flow and a longer service interval.
K&N XStream Top Universal Air Filters take performance to the next level with the addition of a filter within the filter's top adding more filter area for higher air flow and a longer service interval. The XStream Air Filter provides awesome air flow and outstanding filtration. When racing, in any environment, racers need all the protection and airflow they can get. K&N delivers. All K&N universal air filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N XStream Top Universal Air Filters take performance to the next level with the addition of a filter within the filter's top adding more filter area for higher air flow and a longer service interval. The XStream Air Filter provides awesome air flow and outstanding filtration. When racing, in any environment, racers need all the protection and airflow they can get. K&N delivers. All K&N universal air filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- Pleated filter built in top
- Washable and reusable
- Low restriction
- Clamp-on design
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 4.875 in (124 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | RX-4120-1 |
| ASIN | B000COC52A |
| Base Outside Diameter | 4.875 in (124 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.6 oz (18 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 3.313 in (84 mm) |
| Flange Length | 0.938 in (24 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Footnote 1 | 1/4-20 Jack Nut Into Top |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.25 in (108 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm) |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Top Style | X-Stream |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844093940 |