K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1995 | Alfa Romeo 164 |
| 2003 | Alfa Romeo 166 |
| 1970-1971 | Alfa Romeo Berlina |
| 1970-1971 | Alfa Romeo GT Veloce |
| 1970-1971 | Alfa Romeo Spider |
| 1992-1993 | Asuna Sunrunner |
| 1981-1988 | Audi 5000 |
| 1986-1988 | Audi 5000 Quattro |
| 2020-2024 | Audi A1 |
| 2016-2020 | Audi A3 |
| 2022-2024 | Audi A3 |
| 2016-2018 | Audi A3 Sportback e-tron |
| 1986 | Audi Coupe |
| 2018-2024 | Audi Q2 |
| 2016-2018 | Audi Q3 |
| 2020-2024 | Audi Q3 |
| 1983-1986 | Audi Quattro |
| 1968-1972 | Austin America |
| 1973-1975 | Austin Marina |
| 1970 | Austin Healey Sprite |
| 2018 | BAIC BJ40 |
| 2022-2024 | BAIC BJ40 |
| 2023-2024 | BAIC X55 |
| 2018-2020 | BAIC X65 |
| 1984-1985 | Bertone X-1/9 |
| 2024 | Bestune B70 |
| 2024 | Bestune B70 S |
| 1971 | BMW 1800 |
| 1971 | BMW 1802 |
| 1966-1972 | BMW 2000 |
| 1965-1970 | BMW 2000c |
| 1965-1970 | BMW 2000cs |
| 1966-1971 | BMW 2000ti |
| 1969-1972 | BMW 2000tii |
| 1966-1976 | BMW 2002 |
| 1968-1971 | BMW 2002ti |
| 1971-1974 | BMW 2002tii |
| 1984-1985 | BMW 318i |
| 1977-1983 | BMW 320i |
| 1988-1991 | BMW M3 |
| 1992 | Chevrolet Metro |
| 1998-2001 | Chevrolet Metro |
| 1985-1992 | Chevrolet Sprint |
| 1989-1991 | Chevrolet Tracker |
| 1998-2004 | Chevrolet Tracker |
| 2023 | Chirey Omoda 5 |
| 2023-2024 | Chirey Tiggo 4PRO |
| 2023-2025 | Chirey Tiggo 7PRO |
| 2023-2024 | Chirey Tiggo 8PRO |
| 1996 | Chrysler Breeze |
| 1995-2001 | Chrysler Cirrus |
| 1984-1990 | Chrysler Daytona |
| 1988-1990 | Chrysler Dynasty |
| 1983-1984 | Chrysler E Class |
| 1986 | Chrysler Executive Limousine |
| 1990 | Chrysler Imperial |
| 1984-1986 | Chrysler Laser |
| 1982-1990 | Chrysler LeBaron |
| 1995 | Chrysler LeBaron |
| 1995-1997 | Chrysler Neon |
| 2000-2002 | Chrysler Neon |
| 1983-1994 | Chrysler New Yorker |
| 2008 | Chrysler Pacifica |
| 1987-1994 | Chrysler Phantom |
| 2001-2010 | Chrysler PT Cruiser |
| 1996-1998 | Chrysler Sebring |
| 2001-2006 | Chrysler Sebring |
| 1989-1994 | Chrysler Shadow |
| 1990-1995 | Chrysler Spirit |
| 1995-1997 | Chrysler Stratus |
| 1989-1990 | Chrysler TC Maserati |
| 1982-1988 | Chrysler Town & Country |
| 1990 | Chrysler Town & Country |
| 2007-2010 | Chrysler Town & Country |
| 1983 | Chrysler Valiant |
| 1984-1988 | Chrysler Volare |
| 2000-2008 | Chrysler Voyager |
| 1965-1972 | Datsun Sedan |
| 1982-1983 | Dodge 400 |
| 1983-1988 | Dodge 600 |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-1002 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.406 in (87 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.6 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844386615 |