K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1999 | Acura CL |
| 2001-2003 | Acura CL |
| 1997-2002 | Acura EL |
| 1988-2001 | Acura Integra |
| 2001-2002 | Acura MDX |
| 1996-2004 | Acura RL |
| 1996-1999 | Acura SLX |
| 1995-2003 | Acura TL |
| 1992-1994 | Acura Vigor |
| 1993 | Asuna Sunfire |
| 2023-2024 | BYD Song Plus |
| 1997-2005 | Chevrolet LUV |
| 1985-1988 | Chevrolet Spectrum |
| 2001-2005 | Chrysler Sebring |
| 2003-2005 | Dodge H100 |
| 2012-2013 | Dodge H100 Van |
| 1991-1996 | Dodge Stealth |
| 2001-2005 | Dodge Stratus |
| 1994-1995 | Ford Aspire |
| 1988-1993 | Ford Festiva |
| 2019-2023 | Genesis G70 |
| 1989 | Geo Spectrum |
| 1990-1993 | Geo Storm |
| 1984-2002 | Honda Accord |
| 1988-2000 | Honda Civic |
| 1993-1997 | Honda Civic del Sol |
| 1997-2001 | Honda CR-V |
| 1988-1991 | Honda CRX |
| 1995-2004 | Honda Odyssey |
| 1994-2002 | Honda Passport |
| 2003 | Honda Pilot |
| 1983-2001 | Honda Prelude |
| 2000-2009 | Honda S2000 |
| 1995-2019 | Hyundai Accent |
| 2017-2023 | Hyundai Creta |
| 1992-2026 | Hyundai Elantra |
| 2013-2014 | Hyundai Elantra Coupe |
| 2013-2020 | Hyundai Elantra GT |
| 2022-2026 | Hyundai Elantra N |
| 1986-1994 | Hyundai Excel |
| 2010-2014 | Hyundai Genesis Coupe |
| 2023-2024 | Hyundai HB20 |
| 2023-2024 | Hyundai HB20S |
| 2017-2022 | Hyundai Ioniq |
| 2015 | Hyundai ix35 |
| 2018-2021 | Hyundai Kona |
| 2022-2023 | Hyundai Kona N |
| 2001-2006 | Hyundai Santa Fe |
| 2010-2012 | Hyundai Santa Fe |
| 2019-2020 | Hyundai Santa Fe |
| 2013-2018 | Hyundai Santa Fe Sport |
| 1991-1995 | Hyundai Scoupe |
| 1989-2019 | Hyundai Sonata |
| 2019-2020 | Hyundai Starex |
| 1997-2001 | Hyundai Tiburon |
| 2003-2008 | Hyundai Tiburon |
| 2005-2021 | Hyundai Tucson |
| 2012-2017 | Hyundai Veloster |
| 2019-2021 | Hyundai Veloster |
| 2019-2022 | Hyundai Veloster N |
| 2001 | Hyundai XG300 |
| 2002-2005 | Hyundai XG350 |
| 1989-1994 | Isuzu Amigo |
| 1998-2000 | Isuzu Amigo |
| 2002-2004 | Isuzu Axiom |
| 1985-1989 | Isuzu I-Mark |
| 1989-1992 | Isuzu Impulse |
| 1996-1999 | Isuzu Oasis |
| 1988-1995 | Isuzu Pickup |
| 1991-2004 | Isuzu Rodeo |
| 2001-2003 | Isuzu Rodeo Sport |
| 1991-1993 | Isuzu Stylus |
| 1984-2002 | Isuzu Trooper |
| 1999-2001 | Isuzu VehiCROSS |
| 2004-2006 | Kia Amanti |
| 2010-2024 | Kia Forte |
| 2010-2017 | Kia Forte Koup |
| 2012-2018 | Kia Forte5 |
| 2020-2024 | Kia Forte5 |
| 2024-2026 | Kia K3 |
| 2001-2010 | Kia Magentis |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-1004 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.219 in (82 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.942 in (75 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M20 X 1.5 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.6 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844386639 |