K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983 | American Motors Concord |
| 1983-1986 | American Motors Eagle |
| 1983 | American Motors Spirit |
| 2001-2004 | Avanti II |
| 1975-1976 | Buick Century |
| 1977 | Buick LeSabre |
| 2004-2006 | Buick Rainier |
| 1975-1976 | Buick Regal |
| 1975-1977 | Buick Skylark |
| 1996-1998 | Buick Skylark |
| 2004-2006 | Cadillac CTS |
| 2003-2006 | Cadillac Escalade |
| 2003-2006 | Cadillac Escalade ESV |
| 2003-2006 | Cadillac Escalade EXT |
| 2003-2006 | Chevrolet Avalanche 1500 |
| 1998-2002 | Chevrolet Camaro |
| 2004 | Chevrolet Cargo Van |
| 1995-2002 | Chevrolet Cavalier |
| 2004-2012 | Chevrolet Colorado |
| 1997-2006 | Chevrolet Corvette |
| 2003-2006 | Chevrolet Express 1500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Express 2500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Express 3500 |
| 2006 | Chevrolet Impala |
| 1997-1999 | Chevrolet Malibu |
| 2006 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2002-2006 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2003 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2005-2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2003-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Sonora |
| 2003-2006 | Chevrolet SSR |
| 2003-2006 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Tahoe |
| 2006 | Chevrolet Trailblazer |
| 2003-2006 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2004-2012 | GMC Canyon |
| 2005-2006 | GMC Envoy |
| 2003-2006 | GMC Envoy XL |
| 2004-2005 | GMC Envoy XUV |
| 2003-2006 | GMC Savana 1500 |
| 2003-2006 | GMC Savana 2500 |
| 2003-2006 | GMC Savana 3500 |
| 2002-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2003 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2005-2006 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2003-2004 | GMC Sierra 2500 |
| 2003-2006 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2003-2006 | GMC Sierra 3500 |
| 2003-2006 | GMC Yukon |
| 2003-2006 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2003-2006 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2003-2006 | Hummer H2 |
| 2003-2006 | Isuzu Ascender |
| 2006 | Isuzu i-280 |
| 2007-2008 | Isuzu i-290 |
| 1981-1983 | Jeep Cherokee |
| 1983 | Jeep CJ5 |
| 1983-1986 | Jeep CJ7 |
| 1983 | Jeep DJ5 |
| 1984-1986 | Jeep Grand Wagoneer |
| 1981-1986 | Jeep J10 |
| 1983-1985 | Jeep Scrambler |
| 1981-1983 | Jeep Wagoneer |
| 1996-1998 | Oldsmobile Achieva |
| 1999-2001 | Oldsmobile Alero |
| 1977 | Pontiac Bonneville |
| 1977 | Pontiac Catalina |
| 1977 | Pontiac Firebird |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-1007 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.109 in (79 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.984 in (76 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | None |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 13/16 In. - 16 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.6 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844386646 |