K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1993 | Alfa Romeo 164 |
| 2002 | Alfa Romeo 166 |
| 1975-1977 | Alfa Romeo Alfetta |
| 1971-1974 | Alfa Romeo Berlina |
| 2007 | Alfa Romeo GT |
| 1971-1974 | Alfa Romeo GT Veloce |
| 1981-1986 | Alfa Romeo GTV-6 |
| 1987-1989 | Alfa Romeo Milano |
| 1972-1994 | Alfa Romeo Spider |
| 1978-1979 | Alfa Romeo Sport |
| 1977-1979 | Alfa Romeo Sprint |
| 1977-1989 | Aston Martin Lagonda |
| 1984-1989 | Bertone X-1/9 |
| 2005-2008 | Chrysler 300 |
| 1999-2004 | Chrysler 300M |
| 2007-2008 | Chrysler Aspen |
| 1995-2000 | Chrysler Cirrus |
| 2007-2008 | Chrysler Cirrus |
| 1993-2004 | Chrysler Concorde |
| 1980 | Chrysler Cordoba |
| 1991-1993 | Chrysler Daytona |
| 1991-1993 | Chrysler Dynasty |
| 1991-1993 | Chrysler Grand Voyager |
| 1996-1997 | Chrysler Grand Voyager |
| 2000 | Chrysler Grand Voyager |
| 1973-1975 | Chrysler Imperial |
| 1991-1993 | Chrysler Imperial |
| 1993-2004 | Chrysler Intrepid |
| 1991-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1994-1997 | Chrysler LHS |
| 1999-2001 | Chrysler LHS |
| 1991-1996 | Chrysler New Yorker |
| 2004-2008 | Chrysler Pacifica |
| 2001-2002 | Chrysler Prowler |
| 1995-2008 | Chrysler Sebring |
| 1990-1994 | Chrysler Shadow |
| 1991 | Chrysler TC Maserati |
| 1973 | Chrysler Town & Country |
| 1975 | Chrysler Town & Country |
| 1980-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1991-2006 | Chrysler Town & Country |
| 1977-1982 | Chrysler Valiant |
| 2000-2003 | Chrysler Voyager |
| 1995-2000 | Dodge Avenger |
| 2008 | Dodge Avenger |
| 1991-1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1991-1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1991-1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1991-2006 | Dodge Caravan |
| 2006-2008 | Dodge Charger |
| 1978 | Dodge D100 |
| 1978 | Dodge D150 |
| 1991-1993 | Dodge D150 |
| 1978 | Dodge D200 |
| 1991-1993 | Dodge D250 |
| 1978 | Dodge D300 |
| 1991-1993 | Dodge D350 |
| 1991-2008 | Dodge Dakota |
| 1977-1982 | Dodge Dart |
| 1991-1993 | Dodge Daytona |
| 1980 | Dodge Diplomat |
| 1991 | Dodge DM350 |
| 1998-2008 | Dodge Durango |
| 1991-1993 | Dodge Dynasty |
| 1991-2006 | Dodge Grand Caravan |
| 1993-2004 | Dodge Intrepid |
| 1968-1974 | Dodge M300 |
| 1974 | Dodge M350 |
| 1981 | Dodge Magnum |
| 2005-2008 | Dodge Magnum |
| 2007-2008 | Dodge Nitro |
| 1994-2008 | Dodge Ram 1500 |
| 1995-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2008 | Dodge Ram 2500 |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-2004 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.2 in (81 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 3.766 in (96 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16 UNS |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 10024844386691 |