K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1973-1974 | AM General FJ8 |
| 2005-2007 | Buick Allure |
| 1981 | Buick Century |
| 1978-1989 | Buick Electra |
| 1978-1983 | Buick Estate Wagon |
| 2005-2007 | Buick LaCrosse |
| 1978-1990 | Buick LeSabre |
| 2006-2011 | Buick Lucerne |
| 2004-2007 | Buick Rainier |
| 1981-1983 | Buick Regal |
| 1985-1987 | Buick Regal |
| 2004-2006 | Buick Rendezvous |
| 1978-1985 | Buick Riviera |
| 2006-2007 | Buick Terraza |
| 1993 | Cadillac 60 Special |
| 1987-1993 | Cadillac Allante |
| 1987-1990 | Cadillac Brougham |
| 1977-1993 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1977-2005 | Cadillac DeVille |
| 2006-2011 | Cadillac DTS |
| 1977-2002 | Cadillac Eldorado |
| 2002 | Cadillac Escalade |
| 2002 | Cadillac Escalade EXT |
| 1977-1992 | Cadillac Fleetwood |
| 1978-2004 | Cadillac Seville |
| 2004-2009 | Cadillac SRX |
| 2005-2010 | Cadillac STS |
| 2004-2009 | Cadillac XLR |
| 1980-1982 | Checker Marathon |
| 2002 | Chevrolet Avalanche 1500 |
| 2002 | Chevrolet Blazer |
| 1979-1981 | Chevrolet C10 |
| 1979-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1980-1990 | Chevrolet Caprice |
| 2004-2012 | Chevrolet Colorado |
| 1983-1984 | Chevrolet El Camino |
| 2009 | Chevrolet Epica |
| 1980-1985 | Chevrolet Impala |
| 2006-2011 | Chevrolet Impala |
| 1982-1983 | Chevrolet Malibu |
| 2006-2010 | Chevrolet Malibu |
| 1982-1984 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2006-2007 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1999-2002 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 1999-2002 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2000-2002 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2000-2002 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2000-2002 | Chevrolet Tahoe |
| 2002-2009 | Chevrolet Trailblazer |
| 2002-2006 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2006-2009 | Chevrolet Uplander |
| 1979-1981 | GMC C1500 |
| 1979-1981 | GMC C1500 Suburban |
| 1980 | GMC C2500 Suburban |
| 1983-1984 | GMC Caballero |
| 2004-2012 | GMC Canyon |
| 2002-2009 | GMC Envoy |
| 2002-2006 | GMC Envoy XL |
| 2004-2005 | GMC Envoy XUV |
| 1999-2002 | GMC Sierra 1500 |
| 2001-2002 | GMC Sierra 1500 HD |
| 1999-2002 | GMC Sierra 2500 |
| 2001-2002 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2001-2002 | GMC Sierra 3500 |
| 2000-2002 | GMC Yukon |
| 2000-2002 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2000-2002 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2006-2010 | Hummer H3 |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-2006 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.438 in (113 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.969 in (75 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | None |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 13/16 In. - 16 UNS |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 10024844386707 |