K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1978-1979 | American Motors Concord |
| 1977-1978 | American Motors Gremlin |
| 1979 | American Motors Spirit |
| 1989-1994 | Audi 100 |
| 1989-1994 | Audi 100 Quattro |
| 1970-1977 | Audi 100 Series |
| 1989-1991 | Audi 200 |
| 1989-1991 | Audi 200 Quattro |
| 1980-1987 | Audi 4000 |
| 1984-1987 | Audi 4000 Quattro |
| 1978-1988 | Audi 5000 |
| 1986-1988 | Audi 5000 Quattro |
| 1988-1992 | Audi 80 |
| 1988-1992 | Audi 80 Quattro |
| 1988-1991 | Audi 90 |
| 1993-1995 | Audi 90 |
| 1988-1995 | Audi 90 Quattro |
| 1998-2004 | Audi A3 |
| 2008-2011 | Audi A3 |
| 2007 | Audi A4 |
| 2010-2013 | Audi A4 |
| 1995 | Audi A6 |
| 1995 | Audi A6 Quattro |
| 1994 | Audi Cabriolet |
| 1981-1987 | Audi Coupe |
| 1990-1991 | Audi Coupe Quattro |
| 1973-1979 | Audi Fox |
| 1983-1986 | Audi Quattro |
| 2003-2004 | Audi RS6 |
| 2000-2004 | Audi S3 |
| 2008-2010 | Audi S3 |
| 1992-1994 | Audi S4 |
| 1995-1997 | Audi S6 |
| 1969-1972 | Audi Super 90 |
| 1999-2006 | Audi TT |
| 2011 | Audi TT |
| 2000-2006 | Audi TT Quattro |
| 1986-1988 | BMW 325 |
| 1984-1987 | BMW 325e |
| 1986-1987 | BMW 325es |
| 1987-1993 | BMW 325i |
| 1987-1991 | BMW 325is |
| 1988-1991 | BMW 325iX |
| 1989-1990 | BMW 525i |
| 1982-1988 | BMW 528e |
| 1975 | Chevrolet LUV |
| 1972-1974 | Chevrolet Luv Pickup |
| 2001-2006 | Chrysler Cirrus |
| 2003-2009 | Chrysler PT Cruiser |
| 2004-2008 | Dodge Dakota |
| 2004-2008 | Dodge Durango |
| 2003-2005 | Dodge Neon |
| 2007-2008 | Dodge Nitro |
| 2002-2008 | Dodge Ram 1500 |
| 1986-1997 | Ford Aerostar |
| 1998-2000 | Ford Contour |
| 1967-1970 | Ford Cortina |
| 2001-2010 | Ford Courier |
| 1958 | Ford Courier Sedan Delivery |
| 2003 | Ford E-150 |
| 2003 | Ford E-150 Club Wagon |
| 1997-2002 | Ford E-150 Econoline |
| 1997-2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 2003 | Ford E-250 |
| 1997-2002 | Ford E-250 Econoline |
| 2003 | Ford Econoline |
| 2007-2009 | Ford Edge |
| 2001-2004 | Ford Escape |
| 1981-2003 | Ford Escort |
| 1982-1988 | Ford EXP |
| 1997-2001 | Ford F-100 Ranger |
| 1997-2010 | Ford F-150 |
| 2004 | Ford F-150 Heritage |
| 2007 | Ford F-250 |
| 1978-1980 | Ford Fiesta |
| 2002-2004 | Ford Fiesta Ikon |
| 2011-2015 | Ford Fiesta Ikon |
| 2009 | Ford Flex |
| 2000-2004 | Ford Focus |
| 2004-2007 | Ford Freestar |
| 2004-2007 | Ford Ikon |
| 2001-2008 | Ford Ka |
| 2005-2008 | Ford Lobo |
| 1994-2004 | Ford Mustang |
| 1958 | Ford P-350 |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-2009 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.438 in (113 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.969 in (75 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 18-24 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 10024844386714 |