K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1967 | AC 427 |
| 1970-1973 | AC 428 |
| 1962-1973 | AC Shelby Cobra |
| 1971-1975 | Alfa Romeo Montreal |
| 1958-1959 | American Motors Ambassador |
| 1958 | American Motors Rebel |
| 1982-1983 | Audi 4000 |
| 1979-1985 | Audi 5000 |
| 1996-2006 | Audi A4 |
| 2008-2009 | Audi A4 |
| 1996-2005 | Audi A4 Quattro |
| 1996-1998 | Audi A6 |
| 1996-1998 | Audi A6 Quattro |
| 1995-1996 | Audi Cabriolet |
| 1975-1976 | Bricklin SV-1 |
| 1959-1971 | Chrysler 300 |
| 1959-1972 | Chrysler Imperial |
| 1959-1972 | Chrysler New Yorker |
| 1959-1972 | Chrysler Newport |
| 1959-1960 | Chrysler Saratoga |
| 1959-1972 | Chrysler Town & Country |
| 1959-1961 | Chrysler Windsor |
| 1970-1974 | Datsun Pickup |
| 1958-1961 | DeSoto Adventurer |
| 1961 | DeSoto DeSoto |
| 1958-1959 | DeSoto Firedome |
| 1958-1961 | DeSoto Fireflite |
| 1958-1959 | DeSoto Firesweep |
| 1970 | DeTomaso Mangusta |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1963-1964 | Dodge 880 |
| 1964-1966 | Dodge A100 |
| 1964-1970 | Dodge A100 Truck |
| 1967-1970 | Dodge A108 Van |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1973-1974 | Dodge CB300 |
| 1970-1972 | Dodge Challenger |
| 1966-1973 | Dodge Charger |
| 1958-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1972 | Dodge Coronet |
| 1958-1961 | Dodge Custom |
| 1980 | Dodge D100 |
| 1959 | Dodge D100 Pickup |
| 1968-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D100 Series |
| 1988 | Dodge D150 |
| 1990 | Dodge D150 |
| 1959 | Dodge D200 Pickup |
| 1968-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D200 Series |
| 1980 | Dodge D300 |
| 1959 | Dodge D300 Pickup |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D300 Series |
| 1981-1983 | Dodge D350 |
| 1960-1973 | Dodge Dart |
| 1958-1959 | Dodge Lancer |
| 1961-1962 | Dodge Lancer |
| 1968 | Dodge M300 |
| 1974 | Dodge M350 |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1970-1974 | Dodge MB300 |
| 1965-1972 | Dodge Monaco |
| 1961 | Dodge P100 Van |
| 1965-1967 | Dodge P100 Van |
| 1961 | Dodge P200 Van |
| 1965-1966 | Dodge P200 Van |
| 1973-1974 | Dodge P200 Van |
| 1965 | Dodge P300 Van |
| 1973-1974 | Dodge P300 Van |
| 1959 | Dodge P310 Series |
| 1960-1961 | Dodge Phoenix |
| 1960-1961 | Dodge Pioneer |
| 1960-1973 | Dodge Polara |
| 1959 | Dodge Power Wagon |
| 1974 | Dodge Ramcharger |
| 1958-1959 | Dodge Royal |
| 1960-1961 | Dodge Seneca |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-3001 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.53 in (115 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 3.672 in (93 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 8-11 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844386745 |