K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-2001 | AM General Hummer |
| 1965-1967 | Checker Marathon |
| 1974 | Chevrolet Blazer |
| 1991 | Chevrolet Blazer |
| 1994 | Chevrolet Blazer |
| 1967 | Chevrolet C10 Panel |
| 1965-1968 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1969 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1982-1983 | Chevrolet C15 |
| 1985 | Chevrolet C15 |
| 1989-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1967 | Chevrolet C20 Panel |
| 1965-1969 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1967-1969 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1991-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1965-1969 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1987-1991 | Chevrolet C35 |
| 1995-2000 | Chevrolet C35 |
| 1991-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-2002 | Chevrolet C3500HD |
| 1997-2000 | Chevrolet Cargo Van |
| 1966 | Chevrolet El Camino |
| 1973 | Chevrolet El Camino |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1976 | Chevrolet G10 |
| 1991-1995 | Chevrolet G10 |
| 1966-1968 | Chevrolet G10 Van |
| 1991-1995 | Chevrolet G20 |
| 1967-1968 | Chevrolet G20 Van |
| 1971-1973 | Chevrolet G20 Van |
| 1991-1996 | Chevrolet G30 |
| 1965-1969 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1967-1969 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1991-1998 | Chevrolet K1500 |
| 1994-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1967 | Chevrolet K20 Panel |
| 1965-1969 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1967-1969 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1991-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1968-1969 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1991-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1999-2000 | Chevrolet L30 |
| 1981 | Chevrolet Malibu |
| 1966-1967 | Chevrolet P10 Series |
| 1968 | Chevrolet P10 Van |
| 1973 | Chevrolet P10 Van |
| 1965-1967 | Chevrolet P20 Series |
| 1968 | Chevrolet P20 Van |
| 1991-2000 | Chevrolet P30 |
| 2002-2005 | Chevrolet P30 |
| 1965-1967 | Chevrolet P30 Series |
| 1968 | Chevrolet P30 Van |
| 1991 | Chevrolet R1500 Suburban |
| 1991 | Chevrolet R2500 Suburban |
| 1991 | Chevrolet R3500 |
| 2000 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2002 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2004-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2000-2002 | Chevrolet Sonora |
| 1987-1994 | Chevrolet Suburban |
| 2001 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 1995-2000 | Chevrolet Tahoe |
| 1991 | Chevrolet V1500 Suburban |
| 1991 | Chevrolet V2500 Suburban |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-3002 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.297 in (109 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 3.656 in (93 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | None |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 13/16 In. - 16 UNS |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844386752 |