K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction.
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction. K&N Select Cartridge Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life and are engineered to handle virtually all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high filtration capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation.
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction. K&N Select Cartridge Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life and are engineered to handle virtually all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high filtration capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic, conventional and blended oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Helps improve engine performance by reducing oil filter restriction
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2008 | Alfa Romeo 159 |
| 2012 | Alfa Romeo 159 |
| 2010 | Buick Allure |
| 2010-2016 | Buick LaCrosse |
| 2011-2017 | Buick Regal |
| 2012-2017 | Buick Verano |
| 2007-2008 | Cadillac BLS |
| 2002-2003 | Chevrolet Astra |
| 2008 | Chevrolet Captiva Sport |
| 2010-2015 | Chevrolet Captiva Sport |
| 2002-2005 | Chevrolet Cavalier |
| 2004-2005 | Chevrolet Classic |
| 2005-2010 | Chevrolet Cobalt |
| 2010-2017 | Chevrolet Equinox |
| 2006-2011 | Chevrolet HHR |
| 2014 | Chevrolet Impala |
| 2004-2014 | Chevrolet Malibu |
| 2012-2014 | Chevrolet Orlando |
| 2003-2005 | Chevrolet Vectra |
| 2002-2006 | Chevrolet Zafira |
| 2012 | Fisker Karma |
| 2010-2017 | GMC Terrain |
| 2017-2019 | Karma Revero |
| 2002-2004 | Oldsmobile Alero |
| 2005-2006 | Pontiac G4 |
| 2007-2010 | Pontiac G5 |
| 2006-2010 | Pontiac G6 |
| 2002-2005 | Pontiac Grand Am |
| 2005-2006 | Pontiac Pursuit |
| 2006-2009 | Pontiac Solstice |
| 2002-2005 | Pontiac Sunfire |
| 2003-2011 | Saab 9-3 |
| 2010-2011 | Saab 9-3X |
| 2011 | Saab 9-5 |
| 2007-2009 | Saturn Aura |
| 2003-2007 | Saturn Ion |
| 2001-2002 | Saturn L100 |
| 2001-2003 | Saturn L200 |
| 2004 | Saturn L300 |
| 2000 | Saturn LS |
| 2000 | Saturn LS1 |
| 2000 | Saturn LW1 |
| 2001-2003 | Saturn LW200 |
| 2007-2010 | Saturn Sky |
| 2002-2010 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Additional Components 1 | 1 O-Ring |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Alternate Part Number | SO-7000 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.563 in (90 mm) |
| Inside Diameter | 1.375 in (35 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.453 in (62 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | N/A |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844386783 |