K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction.
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction. K&N Select Cartridge Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life and are engineered to handle virtually all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high filtration capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation.
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction. K&N Select Cartridge Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life and are engineered to handle virtually all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high filtration capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic, conventional and blended oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Helps improve engine performance by reducing oil filter restriction
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2017 | Chrysler 200 |
| 2014-2023 | Chrysler 300 |
| 2021-2026 | Chrysler Grand Caravan |
| 2017-2026 | Chrysler Pacifica |
| 2014-2016 | Chrysler Town & Country |
| 2020-2026 | Chrysler Voyager |
| 2014 | Dodge Avenger |
| 2014-2023 | Dodge Challenger |
| 2014-2023 | Dodge Charger |
| 2014-2026 | Dodge Durango |
| 2014-2020 | Dodge Grand Caravan |
| 2014-2019 | Dodge Journey |
| 2014-2022 | Jeep Cherokee |
| 2020-2026 | Jeep Gladiator |
| 2014-2026 | Jeep Grand Cherokee |
| 2021-2026 | Jeep Grand Cherokee L |
| 2022 | Jeep Grand Cherokee WK |
| 2014-2026 | Jeep Wrangler |
| 2018 | Jeep Wrangler JK |
| 2014-2026 | Ram 1500 |
| 2019-2024 | Ram 1500 Classic |
| 2014-2015 | Ram C/V |
| 2014-2026 | Ram ProMaster 1500 |
| 2014-2026 | Ram ProMaster 2500 |
| 2014-2026 | Ram ProMaster 3500 |
| 2014 | Volkswagen Routan |
| Attributes | |
| Additional Components 1 | 1 O-Ring |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Alternate Part Number | SO-7026 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.125 in (156 mm) |
| Inside Diameter | 0.906 in (23 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | N/A |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844386875 |