Helps protect your vehicle's occupants, interior, and HVAC system from pollutants that can cause unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2024 | Acura ZDX |
| 2018-2026 | Buick Enclave |
| 2020-2026 | Buick Encore GX |
| 2016-2026 | Buick Envision |
| 2024-2026 | Buick Envista |
| 2017-2018 | Buick LaCrosse |
| 2023-2025 | BYD Seal |
| 2025-2026 | BYD Sealion 7 |
| 2020-2026 | Cadillac CT4 |
| 2020-2026 | Cadillac CT5 |
| 2021-2026 | Cadillac Escalade |
| 2021-2026 | Cadillac Escalade ESV |
| 2023-2025 | Cadillac LYRIQ |
| 2019-2025 | Cadillac XT4 |
| 2017-2025 | Cadillac XT5 |
| 2020-2025 | Cadillac XT6 |
| 2019-2026 | Chevrolet Blazer |
| 2024-2026 | Chevrolet Blazer EV |
| 2022-2023 | Chevrolet Bolt EUV |
| 2017-2023 | Chevrolet Bolt EV |
| 2025-2026 | Chevrolet BrightDrop 400 |
| 2025-2026 | Chevrolet BrightDrop 600 |
| 2015-2026 | Chevrolet Colorado |
| 2018-2026 | Chevrolet Equinox |
| 2024-2026 | Chevrolet Equinox EV |
| 2014-2020 | Chevrolet Impala |
| 2014-2016 | Chevrolet Impala Limited |
| 2016-2025 | Chevrolet Malibu |
| 2019-2026 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD |
| 2020-2026 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2020-2026 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2024-2026 | Chevrolet Silverado EV |
| 2021-2026 | Chevrolet Suburban |
| 2021-2026 | Chevrolet Tahoe |
| 2021-2026 | Chevrolet Trailblazer |
| 2018-2026 | Chevrolet Traverse |
| 2024 | Chevrolet Traverse Limited |
| 2024-2025 | Chevrolet Trax |
| 2017-2026 | GMC Acadia |
| 2015-2026 | GMC Canyon |
| 2019-2022 | GMC Sierra |
| 2024 | GMC Sierra |
| 2019-2026 | GMC Sierra 1500 |
| 2022 | GMC Sierra 1500 Limited |
| 2020-2026 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2020-2026 | GMC Sierra 3500 HD |
| 2024-2026 | GMC Sierra EV |
| 2018-2026 | GMC Terrain |
| 2021-2026 | GMC Yukon |
| 2021-2026 | GMC Yukon XL |
| 2025-2026 | Honda Prologue |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | VF2071 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Cabin Filter Location | Glove Box |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Quantity | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421390115 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.188 in (30 mm) |
| Item Height | 1.188 in. (30mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 9.438 in (240 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Material Used | Polyurethane |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Style | Cabin Filters |
| Recommended Replacement Interval | 100,000 Miles |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 12 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Width | 8.031 in (204 mm) |
| GTIN | 10024844372625 |