K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Alternate Part Number | YA-1308 |
| ASIN | B0077IXP46 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.73 oz (22 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5.875 in (149 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.094 in (53 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 3.688 in (94 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 4.56 in (116 mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844305692 |