Professional 316 Stainless Marine Grade Custom Docking LED and Camera Combo Lighting System
Professional Grade Custom Docking LED and Camera Combo Lighting System
Professional Grade Custom Docking LED and Camera Combo Lighting System
- Help your guests board and exit safely
- 1 year warranty
- Provides extra light to find the channel markers with great visibility
- Best used at the front of the vessel to illuminate surrounding area when docking
- Ideal for boaters who launch/dock early in the morning or late in the evening
- Camera can be used to monitor surrounding area when pulling into dock
- Ideal for boaters with large vessels where visibility to see the front of the ship is difficult when docking
- Excellent product to update an older
| Attributes | |
| AAP Selling Package Quantity | 1 |
| AAP Selling Package Quantity UOM | EA |
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 65 |
| Add-On | N/A |
| Alternate Part Number | RSCCLED3 |
| Battery Location Info | N/A |
| Beam Pattern | Combo |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Chip Type | CREE |
| Contain Battery | No |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Cross-Sell Skus | RS4LEDDL |
| Current Draw | 0.5-2.0A |
| Estimated Install Time | 3 Hours |
| Exportable | Yes |
| Freight Class | 65 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512202080 |
| Hazardous Material Code | N |
| HAZMAT Item | No |
| IP Rating | IP67 |
| Kelvin (Color Temperature) | 6,000K |
| Lead Time AVG | 1 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Life Expectancy | 30,000 hours |
| Lumens | 1,450lm |
| LUX | 2,000 LUX |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 12VDC |
| Related SKUs | RS4LEDDL |
| Returnable | Yes |
| Reverse Polarity Protection | No |
| SDR Required Flag | N |
| Shipping Port | Chicago |
| Territory Restrictions | No |
| Universal - Yes/No | YES |
| Universal or Vehicle Specific | Universal |
| Warranty | 1 year |
| Warranty Process | https://www.racesportinc.com/rma |
| Warranty Time | 1 |
| Wattage | 13-Watts |
| GTIN | 00810077230640 |