These Spectre Magna Clamps feature a two-piece chrome-plated anodized aluminum housing that provides a secure push-on fit for 7/32 inch inside diameter vacuum hoses.
Spectre Magna-Clamps 1268 are designed to fit 7/32 inch inside diameter vacuum hoses that have a maximum outside diameter of 0.400 inches including any covering. Included are 2 push-on clamps that feature a two-piece chrome-plated anodized aluminum housing that provides secure tightening at an affordable price. Magna-Clamps are designed to perform as well as they look and are ideal for race, street and show.
Spectre Magna-Clamps 1268 are designed to fit 7/32 inch inside diameter vacuum hoses that have a maximum outside diameter of 0.400 inches including any covering. Included are 2 push-on clamps that feature a two-piece chrome-plated anodized aluminum housing that provides secure tightening at an affordable price. Magna-Clamps are designed to perform as well as they look and are ideal for race, street and show.
- Fits 7/32 inch inside diameter vacuum hoses
- Chrome-plated anodized finish
- Includes 2 push-on clamps
- Aluminum housing
- Precision engineering and durable construction
| Attributes | |
| 90 Degree Hose End Cover | No |
| Alternate Part Number | SPE-1268 |
| Angle | 90 Degree |
| ASIN | B00062ZQ2O |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7326908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hose Clamps Included | 2 |
| Inside Diameter | 0.406 in (10 mm) |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Length | 0.719 in (18 mm) |
| Length (in.) | 0.719 in. (18mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 2 Hose End Covers |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 0.75 in (19 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Hose End Covers |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Magna-Clamp Hose Ends |
| Style | Vacuum |
| Subcategory | Hose Dress-Up |
| Thread Size | N/A |
| Tube Diameter | 0.21874 in. |
| Tube Size | 7/32 |
| Type | Spectre Hose End Covers |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 00089601126807 |