This Spectre triple chrome-plated power steering dipstick replaces any factory General Motors Saginaw type power steering pump dipstick. Features the Spectre 'O-ring' style outer edge design.
This Spectre triple chrome-plated power steering dipstick replaces any factory General Motors Saginaw type power steering pump dipstick. Features the Spectre "O-ring" style outer edge design.
This Spectre triple chrome-plated power steering dipstick replaces any factory General Motors Saginaw type power steering pump dipstick. Features the Spectre "O-ring" style outer edge design.
- Triple chrome-plated for a lasting shine
- OEM style replacement
- Fits any GM Saginaw power steering pump
- O-ring style outer edge design
- Lifetime warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-17985 |
| ASIN | B000BPWRE6 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Type | Twist-Lock |
| Category | Oiling Systems |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026107000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.375 in (86 mm) |
| Item Height | 3.375 in. (86mm) |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel/Nylon |
| Material Used | S,N |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 2.4 in (61 mm) |
| Product Style | Spectre Power Steering Dipstick |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Power Steering Dipsticks |
| Subcategory | Miscellaneous Oiling System Parts |
| Type | Spectre Power Steering Dipstick |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601179858 |