Spectre's Chrome Slider-Style Wire Dividers are designed to provide a versatile option to organize ignition wires in a variety of applications. This product is manufactured using high quality materials and engineered for optimum fit.
Spectre's Chrome Slider-Style Wire Dividers are designed to provide a versatile option to organize 7mm, 8mm, and 8.8mm ignition wires in a variety of applications. These wire dividers use an adjustable slider-style construction that can be adjusted anywhere from 11 inches to 15 inches in length. Featuring a triple chrome-plated finish, this product is manufactured using high quality materials and engineered for optimum fit and function.
Spectre's Chrome Slider-Style Wire Dividers are designed to provide a versatile option to organize 7mm, 8mm, and 8.8mm ignition wires in a variety of applications. These wire dividers use an adjustable slider-style construction that can be adjusted anywhere from 11 inches to 15 inches in length. Featuring a triple chrome-plated finish, this product is manufactured using high quality materials and engineered for optimum fit and function.
- Slider style construction
- Adjusts to any size from 11 to 15 inches
- Will fit 7mm, 8mm, and 8.8mm ignition wire sizes
- Triple chrome plated
| Attributes | |
| 2-Wire Separator Quantity | 2 |
| 3-Wire Separator Quantity | 2 |
| 4-Wire Separator Quantity | 2 |
| Alternate Part Number | SPE-18483 |
| ASIN | B000BPWREG |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition |
| Color | Silver |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 1.300 lbs. (0.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel/Nylon |
| Material Used | Steel, Nylon |
| Maximum Diameter | 8.8 in (224 mm) |
| Minimum Diameter | 7 in (178 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of 2 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Number of 3 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Number of 4 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 2 in (51 mm) |
| Product Box Length | 12 in (305 mm) |
| Product Box Width | 3.25 in (83 mm) |
| Product Style | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Spark Plug Wire Looms and Markers |
| Subcategory | Looms and Accessories |
| Sump Style | 2 |
| Sump Type | 2 |
| Type | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00089601184838 |