Spectre's Pro Plumbing Fuel Filter includes fully integrated magna-clamp hose fittings for any 3/8 inch fuel line. Features a red and blue design with a white mesh replaceable filter element, which gives good visibility to filter dirt.
Spectre's Pro Plumbing Fuel Filter includes fully integrated magna-clamp hose fittings for any 3/8 inch fuel line. Features a red and blue design with a white mesh replaceable filter element, which gives good visibility to dirt in the filter.
Spectre's Pro Plumbing Fuel Filter includes fully integrated magna-clamp hose fittings for any 3/8 inch fuel line. Features a red and blue design with a white mesh replaceable filter element, which gives good visibility to dirt in the filter.
- Magna-clamp hose fittings for 3/8 inch fuel line
- White mesh filter makes dirt easy to see and maintain
- Replaceable nylon filter element filters down to 40 microns
- Red and blue design
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-2220 |
| ASIN | B00062ZICM |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Filters |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Nylon |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Type | Single |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet/Single Outlet |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 4.75 in (121 mm) |
| Length (in.) | 4.750 in. (121mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Clear See Thru |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Type | Single |
| Outside Diameter | 1.125 in (29 mm) |
| Package Contents | 1 Fuel Filter, 2 Hose End Covers |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 1.25 in (32 mm) |
| Product Style | Spectre Fuel Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Fuel Filters |
| Subcategory | Fuel Filters |
| Type | Spectre Fuel Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601222004 |