Spectre bolt-on universal exhaust tips are a great cosmetic addition to your exhaust system. Designed to fit 2 inch to 3 inch exhaust tubing, this tip features a classic flat pencil style end with a 4 inch outside diameter body.
Spectre bolt-on universal exhaust tips are a great cosmetic addition to your exhaust system, featuring a long lasting black textured powdercoat finish. Designed to fit 2 inch to 3 inch exhaust tubing, this tip has a classic flat pencil style end with a 4 inch outside diameter body. This exhaust tip easily bolts on using the 3 included mounting screws, or can be tack welded into place.
Spectre bolt-on universal exhaust tips are a great cosmetic addition to your exhaust system, featuring a long lasting black textured powdercoat finish. Designed to fit 2 inch to 3 inch exhaust tubing, this tip has a classic flat pencil style end with a 4 inch outside diameter body. This exhaust tip easily bolts on using the 3 included mounting screws, or can be tack welded into place.
- Features a flat pencil-style end for a classic look
- Black textured powdercoated stainless steel with resonator
- Fits 2 to 3 inch exhaust tubing
- 4 inch outside diameter
- Includes installation hardware
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-22362 |
| ASIN | B071JRFKLD |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Exhaust |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Style | Straight Rolled Edge |
| Finish | Textured Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708925000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.000 in. - 3.000 in. |
| Inlet Inside Diameter (in.) | 2., 2.25, 2.50, 2.750, 3. |
| Inlet Size (in.) | 2., 2.25, 2.50, 2.750, 3. |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.000 lbs. (0.9 kg) |
| Length | 10.25 in (260 mm) |
| Length (in.) | 10.25 in. (260 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Main Piping Diameter | 2.000 in. |
| Main Piping Diameter (in.) | 2 |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Outside Diameter | 4.000 in. |
| Outlet Outside Diameter (in.) | 4 |
| Outlet Size (in.) | 4 |
| Outlet Type | Single Center |
| Outside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Overall Length | 10.500 in. |
| Overall Length (in.) | 10.5 |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Pipe Size Max Compatibility | 3.000 in. (76mm) |
| Pipe Size Maximum Compatibility | 3 in (76 mm) |
| Position | N/A |
| Product Box Height | 10.25 in (260 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Exhaust Tips |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Exhaust Tips |
| Shape | Round Tapered |
| Subcategory | Tips |
| Tip Diameter | 4.000 in. |
| Type | Spectre Exhaust Tips |
| Usage | Automotive |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| GTIN | 00089601007564 |