Designed to fit 2.75 to 3.75 inch exhaust tubing, this universal exhaust tip has a 4.5 inch diameter body, slant cut opening and is held in place by 3 screws or by tack welding.
Spectre bolt-on universal exhaust tips are a great cosmetic add on for your exhaust system. Our universal exhaust tips feature a polished stainless steel finish for long lasting looks and a resonated interior for great sound. This exhaust tip is designed to fit 2.75 inch to 3.75 inch exhaust tubing and is held in place by the 3 mounting screws or can be tack welded. This exhaust tip also features an aggressive slant cut design with a 4.5 inch outside diameter body.
Spectre bolt-on universal exhaust tips are a great cosmetic add on for your exhaust system. Our universal exhaust tips feature a polished stainless steel finish for long lasting looks and a resonated interior for great sound. This exhaust tip is designed to fit 2.75 inch to 3.75 inch exhaust tubing and is held in place by the 3 mounting screws or can be tack welded. This exhaust tip also features an aggressive slant cut design with a 4.5 inch outside diameter body.
- Slant cut style end for aggressive look
- Polished stainless steel with resonator
- Fits 2.75 to 3.75 inch exhaust tubing
- Bolt-on - attaches to exhaust pipe with 3 bolts
- 4.5 inch outside diameter
- Universal exhaust tip
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-22421 |
| ASIN | B005M1ZCQ4 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Exhaust |
| Color | Polished |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Style | Angle Rolled Edge |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708925000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.750 in. - 3.750 in. |
| Inlet Inside Diameter (in.) | 2.750, 3.75 |
| Inlet Size (in.) | 2.750, 3.75 |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.700 lbs. (1.2 kg) |
| Length | 10.5 in (267 mm) |
| Length (in.) | 10.500 in. (267mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Main Piping Diameter | 2.750 in. |
| Main Piping Diameter (in.) | 2.75 |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Outside Diameter | 4.500 in. |
| Outlet Outside Diameter (in.) | 4.5 |
| Outlet Size (in.) | 4.5 |
| Outlet Type | Single Outlet |
| Outside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Pipe Size Max Compatibility | 4.000 in. (95mm) |
| Pipe Size Maximum Compatibility | 4 in (95 mm) |
| Position | N/A |
| Product Box Height | 10 in (254 mm) |
| Product Box Length | 4.5 in (114 mm) |
| Product Box Width | 4.5 in (114 mm) |
| Product Style | Spectre Exhaust Tips |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Exhaust Tips |
| Shape | Round Slash |
| Subcategory | Tips |
| Tip Diameter | 4.500 in. |
| Type | Spectre Exhaust Tips |
| Usage | Automotive |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.7 lb (1.2 kg) |
| GTIN | 00089601224213 |