The Spectre Dual Feed Fuel Line with chrome fittings is fully adjustable from 8 inches to 10 inches and was designed to fit Holley 3310/4150 style carburetors. Featuring machine flared ends on a 3/8 inch diameter fuel line with magna-clamps; this dual feed fuel line includes a 0-15 PSI fuel pressure gauge and is triple chrome plated in #304 grade stainless steel.
- Fully adjustable from 8 to 10 In.
- 0-15 psi. fuel pressure gauge included
- Made from #304 grade stainless steel
- Made from high quality material
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-29683 |
| ASIN | B000BPUQTE |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Carburetion |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Fittings Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hose Clamps Included | 2 |
| Inside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.800 lbs. (0.3 kg) |
| Length | 8 in (203 mm) |
| Length (in.) | 8 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| Package Contents | 1 Fuel Line, 2 Clamps, 1 Gauge |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Position | N/A |
| Product Box Height | 2.25 in (57 mm) |
| Product Box Length | 11.88 in (302 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Product Style | Spectre Carburetor Fuel Lines |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Carburetor Fuel Lines |
| Size | 0.375 in. |
| Size (in.) | 0.375 in. |
| Subcategory | Carburetor Fuel Line Kits |
| Thickness | 0.063 in (2 mm) |
| Type | Spectre Carburetor Fuel Lines |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601296838 |