Spectre Split Loom Convoluted Tubing organizes wires and hoses in the engine compartment. The pre-split design allows for easy installation. This tubing is 4 feet long with a 3/4 inch inside diameter and is made from black polyethylene.
Spectre Split Loom Convoluted Tubing is designed to organize and dress up engine compartments. With a pre-split design for easy installation the split loom tubing covers and protects wires, small hoses and even small metal lines. This tubing is 4 feet long with a 3/4 inch inside diameter and is made from high quality black polyethylene.
Spectre Split Loom Convoluted Tubing is designed to organize and dress up engine compartments. With a pre-split design for easy installation the split loom tubing covers and protects wires, small hoses and even small metal lines. This tubing is 4 feet long with a 3/4 inch inside diameter and is made from high quality black polyethylene.
- 3/4 inch inside diameter by 4 feet long
- Made from black polyethylene
- Covers and protects wires, small hoses and small metal lines
- Pre-split for easy installation
- Organizes and dresses up engine compartment
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-29841 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Cut To Fit | Yes |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3917320000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 4 ft. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Polyethylene |
| Material Used | Polyethylene |
| Maximum Diameter | 10 in (254 mm) |
| Minimum Diameter | 5 in (127 mm) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 5.9 in (150 mm) |
| Product Box Length | 5.9 in (150 mm) |
| Product Box Width | 3.5 in (89 mm) |
| Product Length | 4 ft. |
| Product Style | Spectre Convoluted Tubing |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Spark Plug Wire Looms and Markers |
| Sleeve Length | 4 ft (48 in) |
| Subcategory | Looms and Accessories |
| Tube Diameter | 0.750 in. |
| Tube Size | 0.75 |
| Type | Spectre Convoluted Tubing |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601298412 |