Spectre's hose sleeving fits hoses from 3/4 to 1-1/4 inches in outside diameter, and is made from #304 grade braided stainless steel. Measuring 6 ft long, will cover up to 4 ft of hose. Use with Magna Clamps for an AN-Style look.
Spectre's hose sleeving fits hoses from 3/4 to 1-1/4 inches in outside diameter, and is made from #304 grade braided stainless steel. This sleeve measures 6 feet long and will cover up to 4 feet of hose, and can give your hose extra protection against abrasion. The sleeving can be cut to length for the perfect fit. Our sleeving goes great with our Spectre brand Magna Clamps to give your hose that finishing AN-Style look for less.
Spectre's hose sleeving fits hoses from 3/4 to 1-1/4 inches in outside diameter, and is made from #304 grade braided stainless steel. This sleeve measures 6 feet long and will cover up to 4 feet of hose, and can give your hose extra protection against abrasion. The sleeving can be cut to length for the perfect fit. Our sleeving goes great with our Spectre brand Magna Clamps to give your hose that finishing AN-Style look for less.
- For hoses with 3/4 to 1-1/4 inch outside diameters
- 6 feet long
- #304 grade braided stainless steel sleeving
- Can be cut to length
- 6 feet will cover up to 4 feet of hose
- Perfect for heater hoses and oil cooler lines
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-3008B |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Color | POL |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7326908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Length | 72 in (1829 mm) |
| Length (in.) | 72.000 in. (1829mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| Maximum Hose Diameter | 1.25 in (32 mm) |
| Minimum Hose Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | Sleeve |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1.39 in (35 mm) |
| Product Box Length | 5.88 in (149 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Product Style | Spectre Hose Covers |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Hose Sleeving Kits |
| Size | 0.75 in., 1.25 in. |
| Subcategory | SS Braid Hoses |
| Type | Spectre Hose Covers |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00089601300825 |