Spectre's Stainless Steel Flex Oil/Water Hose is available in 4 inch, 6 inch, 10 inch, and 25 inch sizes. Manufactured using high quality materials this hose features a 304 grade stainless steel braid. Spectre's oil/water hose can be easily cut with a fine-tooth hacksaw for optimum fit and function.
- 304 grade stainless steel braid
- Available sizes include 4 inch, 6 inch, 10 inch, and 25 inch
- Exceeds all OEM requirements
- Easily cuts with fine-tooth hacksaw
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-39504 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Color | Black |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Coolant Hose Protective Sleeve Included | No |
| Coolant Hose Type | Single I.D. (Inside Diameter) |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Inside Diameter | 0.500 in. |
| Inside Diameter (in.) | 0.5 |
| Item Weight | 0.800 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 48 in (1219 mm) |
| Length (in.) | 48.00 in. (1219 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Hose |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Position | Supply |
| Product Box Height | 3.75 in (95 mm) |
| Product Box Length | 7.38 in (187 mm) |
| Product Box Width | 7.38 in (187 mm) |
| Product Length | 4 ft. |
| Product Style | Spectre Heater Hose |
| Protective Sleeve Included | No |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Heater and Oil Cooler Hose |
| Subcategory | SS Braid Hoses |
| Type | Spectre Heater Hose |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 00089601395043 |