This 4 foot long hose fits 5/8 inch fittings and it can be easily cut to length. This kit comes with chrome magna-clamps, and can be used on stock, street, race and show or any other universal application.
The Steel-Flex Heater Hose Kit from Spectre features a high quality nitrile rubber hose, reinforced with a single ply of braided cord, and a #304 grade stainless steel braid ensuring optimum fit and function. This 4 foot long hose fits 5/8 inch fittings and it can be easily cut to length. This kit comes with chrome magna-clamps, and can be used on stock, street, race and show or any other universal application.
The Steel-Flex Heater Hose Kit from Spectre features a high quality nitrile rubber hose, reinforced with a single ply of braided cord, and a #304 grade stainless steel braid ensuring optimum fit and function. This 4 foot long hose fits 5/8 inch fittings and it can be easily cut to length. This kit comes with chrome magna-clamps, and can be used on stock, street, race and show or any other universal application.
- 4 feet long, can be easily cut to length
- Fits 5/8 inch fittings
- High-quality nitrile rubber hose
- Reinforced with a single ply of braided cord
- #304 grade stainless steel braid
- Includes chrome magna-clamps
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-39698 |
| ASIN | B0006305F6 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Color | Black |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Coolant Hose Protective Sleeve Included | Yes |
| Coolant Hose Type | Single I.D. (Inside Diameter) |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009320050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Inside Diameter | 0.625 in. (16mm) |
| Inside Diameter (in.) | 0.625 |
| Item Weight | 1.600 lbs. (0.7 kg) |
| Length | 48 in (1219 mm) |
| Length (in.) | 48.00 in. (1219 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Hose, 2 Hose End Covers |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Position | Supply |
| Product Box Height | 1.69 in (43 mm) |
| Product Box Length | 10.75 in (273 mm) |
| Product Box Width | 9.94 in (252 mm) |
| Product Length | 4 ft. |
| Product Style | Spectre Heater Hose |
| Protective Sleeve Included | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Heater and Oil Cooler Hose |
| Subcategory | SS Braid Hoses |
| Type | Spectre Heater Hose |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 00089601396989 |