This Spectre breather filter, also known as a crankcase vent filter, uses pre-dyed synthetic media for lasting color, features a triple chrome-plated steel top and base, and comes factory pre-oiled and ready to use.
This Spectre breather filter, also known as a crankcase vent filter, has a flange with an inside diameter of 10mm. By using the included adjustable worm gear clamp, this air filter will fit tubes with outside diameters from 3/8 inch to 1/2 inch (8-12mm). Spectre breathers use pre-dyed synthetic media for lasting color, feature a triple chrome-plated steel top and base, and come factory pre-oiled and ready to use.
This Spectre breather filter, also known as a crankcase vent filter, has a flange with an inside diameter of 10mm. By using the included adjustable worm gear clamp, this air filter will fit tubes with outside diameters from 3/8 inch to 1/2 inch (8-12mm). Spectre breathers use pre-dyed synthetic media for lasting color, feature a triple chrome-plated steel top and base, and come factory pre-oiled and ready to use.
- Triple chrome-plated steel top and base
- Made with pre-dyed synthetic media for lasting color
- Includes a stainless steel adjustable clamp
- 10 mm flange inside diameter
- Fits 3/8 inch to 1/2 inch (8-12mm) tubes
- Offered with black, red, blue, or white media
| Attributes | |
| Air Filter Color | Black |
| Alternate Part Number | SPE-3991 |
| ASIN | B005BHXTY6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Filters |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Black |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Inside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| Flange Length | 0.75 in (19 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.75 in (44 mm) |
| Item Height | 1.750 in. (44mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Clamp-On |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 2.25 in (57 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Breather Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Breather Air Filters |
| Subcategory | Breathers |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Type | Spectre Breather Air Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601399102 |