Spectre's triple chrome plated Alternator Bracket Kit with Bolts and Bolt Caps features an upper arm mounting bracket for short water pump applications. Kit includes chrome mounting bolts with chrome billet style bolt caps for driver side mounting.
- Upper arm mounting bracket for short water pump applications
- Designed for driver side mounting
- Includes chrome mounting bolts with chrome billet style bolt caps
- Triple chrome plated
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1955-1968 | Chevrolet Bel Air |
| 1958-1968 | Chevrolet Biscayne |
| 1961-1968 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1968 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1961-1968 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1961-1968 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1967-1968 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1968 | Chevrolet Caprice |
| 1964-1968 | Chevrolet Chevelle |
| 1963-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1955 | Chevrolet Corvette |
| 1965-1968 | Chevrolet Corvette |
| 1958 | Chevrolet Del Ray |
| 1959-1960 | Chevrolet El Camino |
| 1964-1969 | Chevrolet El Camino |
| 1968 | Chevrolet G10 Van |
| 1968 | Chevrolet G20 Van |
| 1959-1968 | Chevrolet Impala |
| 1961-1968 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1961-1968 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1968 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1955-1957 | Chevrolet One-Fifty Series |
| 1961-1966 | Chevrolet Suburban |
| 1955-1958 | Chevrolet Truck |
| 1960 | Chevrolet Truck |
| 1955-1957 | Chevrolet Two-Ten Series |
| 1967-1968 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1967-1968 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1967-1968 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1967-1968 | GMC C25/C2500 Suburban |
| 1967-1968 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1967-1968 | GMC G15/G1500 Van |
| 1967-1968 | GMC G25/G2500 Van |
| 1967-1968 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1967-1968 | GMC K15/K1500 Suburban |
| 1967-1968 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1967-1968 | GMC K25/K2500 Suburban |
| 1968 | GMC K35/K3500 Pickup |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-42263 |
| ASIN | B000BPWS90 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Engine Dress-Up |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Hardware Included | Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.188 in (5 mm) |
| Item Height | 0.188 in. (5mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 14.5 in (368 mm) |
| Length (in.) | 14.500 in. (368mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 2.5 in (64 mm) |
| Product Box Length | 17.75 in (451 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Alternator Bracket |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Brackets and Latches |
| Style | Universal Fit |
| Subcategory | Chrome and Aluminum Caps and Covers |
| Type | Spectre Alternator Bracket |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Width | 1 in (25 mm) |
| Width (in.) | 1.000 in. (25mm) |
| GTIN | 00089601422633 |