Spectre's Pro Wire Separators are designed to keep ignition wires organized and away from each other preventing possible cross firing and will not work loose from vibration. They have a chrome finish and fit 7-8 mm wires
Spectre's Pro Wire Separators are designed to keep ignition wires organized and away from each other preventing possible cross firing and will not work loose from vibration. Our Pro Wire ignition wire separators have a heavy duty durable heat-resistant resin design for a great look that lasts. These Pro Wire Separators have a chrome finish and are available for 7 mm- 8 mm ignition wires.
Spectre's Pro Wire Separators are designed to keep ignition wires organized and away from each other preventing possible cross firing and will not work loose from vibration. Our Pro Wire ignition wire separators have a heavy duty durable heat-resistant resin design for a great look that lasts. These Pro Wire Separators have a chrome finish and are available for 7 mm- 8 mm ignition wires.
- Heavy duty durable heat-resistant resin
- Chrome Finish
- Accommodates 7 or 8 mm wires
- Includes Allen wrench
- Racing inspired design
| Attributes | |
| 2-Wire Separator Quantity | 2 |
| 3-Wire Separator Quantity | 2 |
| 4-Wire Separator Quantity | 2 |
| Alternate Part Number | SPE-4245 |
| ASIN | B00062ZDAO |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition |
| Color | Chrome Finish |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3926909988 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Resin |
| Material Used | Resin |
| Maximum Diameter | 8.8 in (224 mm) |
| Minimum Diameter | 8 in (203 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of 2 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Number of 3 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Number of 4 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 0.75 in (19 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Spark Plug Wire Looms and Markers |
| Subcategory | Looms and Accessories |
| Sump Style | 2 |
| Type | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601424507 |