Spectre's 1-1/2 Inch Carburetor Stud Kit features an integrated hex design for easy installation and a universal fit. These carburetor studs come with a black oxide conversion coating on the studs and a gold Iridite finish on the nuts.
Spectre's 1-1/2 Inch Carburetor Stud Kit features an integrated hex design for easy installation and a universal fit. Constructed using high quality materials, these carburetor studs come with a black oxide conversion coating on the studs and a gold Iridite finish on the nuts, ensuring they look as good as they perform.
Spectre's 1-1/2 Inch Carburetor Stud Kit features an integrated hex design for easy installation and a universal fit. Constructed using high quality materials, these carburetor studs come with a black oxide conversion coating on the studs and a gold Iridite finish on the nuts, ensuring they look as good as they perform.
- Universal 1-1/2 inch carburetor stud set
- Black oxide studs
- Gold Iridite plated nuts
- Integrated-hex design studs for easy installation
- Universal application
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-42513 |
| ASIN | B0008G1OY2 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Carburetion |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7318155000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 1.5 in (38 mm) |
| Length (in.) | 1.50 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nuts Included | 4 |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 0.75 in (19 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Carburetor Stud Kits |
| Subcategory | Studs and Fasteners |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Washers | 4 |
| Washers Included | 4 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601425139 |