Spectre's chrome plated hood pin kit includes 2 posts, 2 scuff plates, 2 hair pin clips, 8 metal tap screws and 4 lock nuts. The components are made from chrome plated steel so they are durable and are designed not to rust.
Spectre's chrome plated pin kit includes 2 posts, 2 scuff plates, 2 hair pin clips, 8 metal tap screws and 4 lock nuts. The components are made from triple chrome-plated steel. This is a universal kit to be used in conjunction with a normal hood latch, and while some drilling is required the kit includes easy to follow instructions.
Spectre's chrome plated pin kit includes 2 posts, 2 scuff plates, 2 hair pin clips, 8 metal tap screws and 4 lock nuts. The components are made from triple chrome-plated steel. This is a universal kit to be used in conjunction with a normal hood latch, and while some drilling is required the kit includes easy to follow instructions.
- Chrome plated steel construction
- Universal design
- To be used in conjunction with OE hood latch
- Mounting hardware included
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-4256 |
| ASIN | B00062ZDC2 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Exterior |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hood Pin Type | Hair Pin |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Length | 3.875 in (98 mm) |
| Length (in.) | 3.875 in. (98mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 0.438 in (11 mm) |
| Package Contents | 2 Hood Pins, 2 Clips, 2 Washers, 8 Screws, 4 Nuts |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 0.75 in (19 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| Scuff Plate Included | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Hood Pins, Locks, and Lanyards |
| Subcategory | Hood Pins |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601425603 |