Spectre's Hood Pin Kit includes 2 posts, 2 scuff plates, 2 hair pin clips, 8 screws, and 4 lock nuts. This universal application kit includes necessary mounting hardware to ensure easy installation.
Spectre's Hood Pin Kit includes 2 posts, 2 scuff plates, 2 hair pin clips, 8 screws, and 4 lock nuts. This universal application kit is designed to be used in conjunction with the OE hood latch, and includes necessary mounting hardware to ensure easy installation.
Spectre's Hood Pin Kit includes 2 posts, 2 scuff plates, 2 hair pin clips, 8 screws, and 4 lock nuts. This universal application kit is designed to be used in conjunction with the OE hood latch, and includes necessary mounting hardware to ensure easy installation.
- Designed for universal compatibility
- Intended for use in conjunction with OE hood latch
- Mounting hardware included
- Manufactured from high quality materials
- Scuff plates and hair pin clips feature stainless steel construction
- Bolts and pins feature triple chrome plated construction
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-42563 |
| ASIN | B000BQ083C |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Exterior |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hood Pin Type | Hair Pin |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Length | 3.875 in (98 mm) |
| Length (in.) | 3.875 in. (98mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 0.438 in (11 mm) |
| Package Contents | 2 Hood Pin Kits |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 0.75 in (19 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| Scuff Plate Included | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Hood Pins, Locks, and Lanyards |
| Subcategory | Hood Pins |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601425634 |