Spectre's Oil Filler Breather Cap Twist-In features an internal baffle to prevent oil splash and provides a secure tight seal with superior ventilation. This cap can be used with all twist-lock type filler holes, including with oil filler extensions. Manufactured using high quality materials, the oil filler breather cap is triple chrome plated steel ensuring it performs as good as it looks.
- For all twist-lock type filler holes (can be used with oil filler extensions)
- OEM twist-lock type
- Triple chrome plated steel
- Made from high quality material
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Alternate Part Number | SPE-4273 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Oiling Systems |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Foam |
| Flange Inside Diameter | 1.12 in (28 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.25 in (57 mm) |
| Item Height | 2.250 in. (57mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Twist-On |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 3.2 in (81 mm) |
| Product Style | Spectre Breather Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Oil Breather Caps |
| Subcategory | Miscellaneous Oiling System Parts |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Type | Spectre Breather Air Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601427300 |