Spectre's Valve Cover Breather Push-in features an internal baffle to prevent oil splash and provide superior ventilation. This valve cover was designed for 1-1/4 inch breather holes, with a 1 inch outside diameter neck.
Spectre's Valve Cover Breather Push-in features an internal baffle to prevent oil splash and provide superior ventilation. This valve cover was designed for 1-1/4 inch breather holes, with a 1 inch outside diameter neck. Ideal for use in conjunction with the grommet kit part number 5339, this breather includes a replaceable internal foam insert. Manufactured using high quality materials, this oil filler breather cap's triple chrome-plated steel construction ensuring it performs as well as it looks.
Spectre's Valve Cover Breather Push-in features an internal baffle to prevent oil splash and provide superior ventilation. This valve cover was designed for 1-1/4 inch breather holes, with a 1 inch outside diameter neck. Ideal for use in conjunction with the grommet kit part number 5339, this breather includes a replaceable internal foam insert. Manufactured using high quality materials, this oil filler breather cap's triple chrome-plated steel construction ensuring it performs as well as it looks.
- Triple chrome-plated finish
- High quality steel construction
- 1 inch outside diameter neck
- Features a replaceable foam insert
- Use with grommet kit part number 5339
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Alternate Part Number | SPE-4277 |
| ASIN | B00062ZCY6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Oiling Systems |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Foam |
| Flange Inside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.25 in (57 mm) |
| Item Height | 2.250 in. (57mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 3.1 in (79 mm) |
| Product Style | Spectre Breather Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Oil Breather Caps |
| Subcategory | Miscellaneous Oiling System Parts |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Type | Spectre Breather Air Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601427706 |