Spectre's 1 inch Valve Cover Breather Push-In with Tube is for all valve covers with 1-1/4 inch breather holes. This valve cover breather has been designed to accommodate PCV tubes and features an internal baffle to prevent oil splash and provide superior ventilation with 5/8 inch nipple. Manufactured using high quality materials, these valve cover breathers are triple chrome plated steel ensuring it performs as good as it looks.
- Triple chrome plated
- Steel construction
- 5/8 In. PCV tube nipple
- Made from high quality material
- Push-in crankcase vent filter
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Alternate Part Number | SPE-4279 |
| ASIN | B00062ZDP4 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Oiling Systems |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Foam |
| Flange Inside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.25 in (57 mm) |
| Item Height | 2.250 in. (57mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 3.3 in (84 mm) |
| Product Style | Spectre Breather Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Oil Breather Caps |
| Subcategory | Miscellaneous Oiling System Parts |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Type | Spectre Breather Air Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601427904 |