Spectre's High Performance Push-In Breather was designed for valve covers with a 1-1/4 inch breather hole. This breather element is 2 3/8 inches tall, with an overall height of 2-3/4 inches.
Spectre's High Performance Push-In Breather was designed for valve covers with a 1-1/4 inch breather hole. With a triple chrome-plated steel top and base and an overall height of 2-3/4 inches, this breather features a 2 inch tall Extraflow filter element made from our blue synthetic fiber filter media. Manufactured using high quality materials and designed for a universal fit.
Spectre's High Performance Push-In Breather was designed for valve covers with a 1-1/4 inch breather hole. With a triple chrome-plated steel top and base and an overall height of 2-3/4 inches, this breather features a 2 inch tall Extraflow filter element made from our blue synthetic fiber filter media. Manufactured using high quality materials and designed for a universal fit.
- Includes a 2 inch Extraflow filter element
- 2-3/4 inch overall height
- 1-1/4 inch push-in type valve cover breather
- Features blue synthetic filter material
- Top and base manufactured with triple chrome-plated steel
| Attributes | |
| Air Filter Color | Blue |
| Alternate Part Number | SPE-42876 |
| ASIN | B00BYWXWXA |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Filters |
| Color | Blue |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Blue |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Inside Diameter | 1.25 in (32 mm) |
| Flange Length | 0.75 in (19 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.75 in (70 mm) |
| Item Height | 2.750 in. (70mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Contents | 1 Extraflow Filter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 3.5 in (89 mm) |
| Product Style | Spectre Breather Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Breather Air Filters |
| Subcategory | Breathers |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Extraflow |
| Type | Spectre Breather Air Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601428765 |