Spectre Header Gaskets are designed using high quality materials and engineered for optimum fit and function. Intended for 3 inch collector flanges, these gaskets will help stop header leaks.
Spectre Header Gaskets are designed using high quality materials and engineered for optimum fit and function. Made from compressed ceramic fiber (CCF) that outperforms typical non-asbestos gaskets, CCF will not deteriorate from excessive heat or pressure. Designed for 3 inch outside diameter collector flanges, these extra thick 1/8 inch gaskets will help stop header leaks, and can even conform to warped header flanges and manifolds.
Spectre Header Gaskets are designed using high quality materials and engineered for optimum fit and function. Made from compressed ceramic fiber (CCF) that outperforms typical non-asbestos gaskets, CCF will not deteriorate from excessive heat or pressure. Designed for 3 inch outside diameter collector flanges, these extra thick 1/8 inch gaskets will help stop header leaks, and can even conform to warped header flanges and manifolds.
- Fits 3 inch collector flanges
- 0.125 inch extra thick construction
- Helps seal into leaks and warped surfaces
- 2 gaskets included in each package
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-431 |
| ASIN | B00062ZPK2 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Gaskets |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Gasket Material | Compressed Ceramic Fiber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8484100000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 2 Gaskets |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.38 in (162 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 0.63 in (16 mm) |
| Product Style | Spectre Gaskets |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Header Collector Gaskets |
| Subcategory | Headers and Exhaust Manifold Gaskets and Sets |
| Thickness | 0.125 in (3 mm) |
| Type | Spectre Gaskets |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601043104 |