Spectre's Universal Radiator Fan Shrouds are made from triple chrome plated steel and are designed to allow the fan to efficiently pull air through the entire core of the radiator.
Spectre's Universal Radiator Fan Shrouds are made from triple chrome plated steel and are designed to allow the fan to efficiently pull air through the entire core of the radiator. Easy to install, the fan shroud is available in either a 3 inch or 5 1/2 inch wide by 20 inch diameter and includes the necessary hardware for easy installation.
Spectre's Universal Radiator Fan Shrouds are made from triple chrome plated steel and are designed to allow the fan to efficiently pull air through the entire core of the radiator. Easy to install, the fan shroud is available in either a 3 inch or 5 1/2 inch wide by 20 inch diameter and includes the necessary hardware for easy installation.
- Easy to install
- Triple chrome-plated steel
- Hardware included
- 20 inch diameter
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-4348 |
| ASIN | B000RTYO9M |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Engine Dress-Up |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 13 in (330 mm) |
| Item Height | 13.000 in. (330mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.600 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Fan Shroud, 4 Zip Ties, 12 Washers, 4 Wing Nuts |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 3.2 in (81 mm) |
| Product Box Length | 29.2 in (742 mm) |
| Product Box Width | 10.2 in (259 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Fan Shrouds |
| Subcategory | Chrome and Aluminum Caps and Covers |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Width | 20 in (508 mm) |
| Width (in.) | 20.000 in. (508mm) |
| GTIN | 00089601434803 |