Spectre's high quality crankshaft, alternator and engine pulley sets are designed to help dress up your engine compartment. All of our pulleys are designed to work in OE applications and with the OE style serpentine or v-belt configuration.
Spectre's high quality crankshaft, alternator and engine pulley sets are designed to help dress up your engine compartment. All of our pulleys are designed to work in OE applications and with the OE style serpentine or v-belt configuration.
Spectre's high quality crankshaft, alternator and engine pulley sets are designed to help dress up your engine compartment. All of our pulleys are designed to work in OE applications and with the OE style serpentine or v-belt configuration.
- Double belt groove
- 7 inch diameter
- Identify the water pump by looking at the distance between it and the timing cover, long water pumps are about 1 In. away from the timing cover
- Triple chrome plated steel
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977-1980 | Buick Century |
| 1978 | Buick LeSabre |
| 1977-1980 | Buick Regal |
| 1977-1979 | Buick Skylark |
| 1969-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1969-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1969-1985 | Chevrolet Camaro |
| 1969-1985 | Chevrolet Caprice |
| 1969-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1969-1972 | Chevrolet Corvette |
| 1974 | Chevrolet Corvette |
| 1969-1985 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1985 | Chevrolet Impala |
| 1969-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1978-1983 | Chevrolet Malibu |
| 1970-1975 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1978-1985 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1975-1979 | Chevrolet Monza |
| 1969-1979 | Chevrolet Nova |
| 1969-1972 | Chevrolet Townsman |
| 1975-1978 | GMC C15 |
| 1975-1978 | GMC C15 Suburban |
| 1969-1974 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1969-1974 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1979-1985 | GMC C1500 |
| 1979-1985 | GMC C1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C25 |
| 1975-1978 | GMC C25 Suburban |
| 1969-1974 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1969-1974 | GMC C25/C2500 Suburban |
| 1979-1985 | GMC C2500 |
| 1979-1985 | GMC C2500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C35 |
| 1969-1974 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1979-1985 | GMC C3500 |
| 1978-1985 | GMC Caballero |
| 1975-1978 | GMC G15 |
| 1969-1974 | GMC G15/G1500 Van |
| 1979-1985 | GMC G1500 |
| 1975-1978 | GMC G25 |
| 1969-1974 | GMC G25/G2500 Van |
| 1979-1985 | GMC G2500 |
| 1975-1978 | GMC G35 |
| 1970-1974 | GMC G35/G3500 Van |
| 1979 | GMC G3500 |
| 1982-1985 | GMC G3500 |
| 1970-1985 | GMC Jimmy |
| 1975-1978 | GMC K15 |
| 1975-1978 | GMC K15 Suburban |
| 1969-1974 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1969-1974 | GMC K15/K1500 Suburban |
| 1979-1985 | GMC K1500 |
| 1979-1980 | GMC K1500 Suburban |
| 1982-1985 | GMC K1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC K25 |
| 1975-1978 | GMC K25 Suburban |
| 1969-1974 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1969-1974 | GMC K25/K2500 Suburban |
| 1979-1985 | GMC K2500 |
| 1979-1985 | GMC K2500 Suburban |
| 1977-1978 | GMC K35 |
| 1969-1974 | GMC K35/K3500 Pickup |
| 1979-1985 | GMC K3500 |
| 1971-1977 | GMC Sprint |
| 1977 | Oldsmobile Custom Cruiser |
| 1978-1980 | Oldsmobile Cutlass |
| 1978-1980 | Oldsmobile Cutlass Calais |
| 1980 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1978-1980 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1978-1980 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1977 | Oldsmobile Delta 88 |
| 1977-1979 | Oldsmobile Omega |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-4438 |
| Alternator Pulley Diameter | 7 in (178 mm) |
| ASIN | B000BPWSJ0 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Pulleys |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Crankshaft Pulley Groove Style | Double |
| Crankshaft Pulley Shaft Diameter | 1.25 in (32 mm) |
| Crankshaft Pulley Woodruff Key Compatible | No |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483508030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 3.000 lbs. (1.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Pulley |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 8 in (203 mm) |
| Product Box Length | 8 in (203 mm) |
| Product Box Width | 3 in (76 mm) |
| Product Style | Spectre Engine Pulley Kit |
| Pulley Groove Type | Double |
| Pulley Shaft Diameter | 1.250 in. (32mm) |
| Pulley Woodruff Key Compatible | No |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Pulleys |
| Subcategory | Water Pump Pulleys |
| Type | Spectre Engine Pulley Kit |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 3 lb (1.4 kg) |
| GTIN | 00089601443805 |