Spectre's triple chrome plated Wire Looms feature a universal application and includes rubber insulators and 4 color grommets. This kit is available with a two or four loom feature and can accommodate wire sizes 7-8 millimeter in size. Spectre products are engineered for optimum fit and function.
- Universal fit
- Includes rubber insulators
- Accommodates wire sizes 7 to 8 mm
- Triple chrome plated
| Attributes | |
| 2-Wire Separator Quantity | 2 |
| Alternate Part Number | SPE-45483 |
| ASIN | B000CQ46QQ |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| Maximum Diameter | 8 in (203 mm) |
| Minimum Diameter | 7 in (178 mm) |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of 2 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1 in (25 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Spark Plug Wire Looms and Markers |
| Subcategory | Looms and Accessories |
| Sump Style | 2 |
| Sump Type | 2 |
| Type | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601454832 |