Spectre's Deluxe Wire Dividers available in blue, black, red and chrome are designed to keep ignition wires neatly organized and away from other components and possible cross-firing. These universal wire dividers are for all 7-9 millimeter ignition wires and are manufactured using a heavy duty durable heat-resistant resin.
- Heavy duty durable heat-resistant resin
- Accommodates 8 or 8.8 mm wires
- Universal design
- Available in blue, black, red and chrome
| Attributes | |
| 2-Wire Separator Quantity | 2 |
| 3-Wire Separator Quantity | 2 |
| 4-Wire Separator Quantity | 2 |
| Alternate Part Number | SPE-4602 |
| ASIN | B00062ZDGI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Red |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3926909988 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Resin |
| Material Used | Resin |
| Maximum Diameter | 9 in (229 mm) |
| Minimum Diameter | 8 in (203 mm) |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of 2 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Number of 3 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Number of 4 Spark Plug Wire Separators | 2 |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 0.5 in (13 mm) |
| Product Style | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Spark Plug Wire Looms and Markers |
| Subcategory | Looms and Accessories |
| Sump Style | 2 |
| Sump Type | 2 |
| Type | Spectre Spark Plug Wire Looms - Markers |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 00089601460208 |