Spectre's Intake Bolt and Washer Set is engineered to provide premium quality hardware for Chevrolet 265-400 and Chrysler 273-440 small block engines. This kit includes 12 bolts, and also includes washers.
Spectre's Intake Bolt and Washer Set is engineered to provide premium quality hardware for Chevrolet 265-400 and Chrysler 273-440 small block engines. Measuring 3/8 inch-16 by 1 inch, these grade 5 bolts feature a corrosion resistant zinc-plated finish and hex heads to ensure easy installation. This kit includes 12 bolts and washers.
Spectre's Intake Bolt and Washer Set is engineered to provide premium quality hardware for Chevrolet 265-400 and Chrysler 273-440 small block engines. Measuring 3/8 inch-16 by 1 inch, these grade 5 bolts feature a corrosion resistant zinc-plated finish and hex heads to ensure easy installation. This kit includes 12 bolts and washers.
- Designed for Chevrolet 265-400 and Chrysler 273-440 small block engines
- 3/8 inch-16 by 1 inch bolts
- Kit includes 12 bolts and washers
- Manufactured from high quality steel
- Bolts feature hex heads
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977-1980 | Buick Century |
| 1977 | Buick Electra |
| 1977-1978 | Buick LeSabre |
| 1977-1980 | Buick Regal |
| 1977-1979 | Buick Skylark |
| 1990 | Cadillac Brougham |
| 1992-1993 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1980 | Cadillac Eldorado |
| 1980 | Cadillac Seville |
| 1975-1982 | Checker Marathon |
| 1985-1990 | Chevrolet Astro |
| 1955-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1958-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1991 | Chevrolet Blazer |
| 1994 | Chevrolet Blazer |
| 1958-1961 | Chevrolet Brookwood |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1961-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1984 | Chevrolet C15 |
| 1988-1995 | Chevrolet C1500 |
| 1995 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1961-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-1995 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1995 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1961-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1983-1986 | Chevrolet C35 |
| 1988-1995 | Chevrolet C3500 |
| 1991-1995 | Chevrolet C3500HD |
| 1967-1992 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1990 | Chevrolet Caprice |
| 1992 | Chevrolet Caprice |
| 1994-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1964-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1963-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1955 | Chevrolet Corvette |
| 1965-1972 | Chevrolet Corvette |
| 1974 | Chevrolet Corvette |
| 1990-1991 | Chevrolet Corvette |
| 1958 | Chevrolet Del Ray |
| 1985-1987 | Chevrolet El Camino |
| 1975-1984 | Chevrolet G10 |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1968-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1979 | Chevrolet G30 |
| 1981-1996 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1959-1985 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1961-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1980 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1995 | Chevrolet K1500 |
| 1995 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1967 | Chevrolet K20 Panel |
| 1961-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-1995 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1995 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1968-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1988-1995 | Chevrolet K3500 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-4652 |
| ASIN | B000BPZ4B4 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Fasteners |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Engine Make/Size | Chevy 265-283, Chevy 283-400, Mopar 273-383, Mopar 383-440 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7318159000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.600 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 12 Bolts, 12 Wahsers |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 12 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Intake Bolt Kits |
| Subcategory | Intake Manifold Bolts |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601465203 |